HIIT


Co to je?
High intensity interval training, neboli HIIT, je trénink, ve kterém se střídají krátké, intenzivní série cviků s ještě kratšími pauzami. Typická je třeba minuta intenzivního cvičení, patnáct vteřin pauza, a to celé několikrát. Jelikož se cvičí ve vysoké zátěži, v anaerobním pásmu, tak cvičení trvá maximálně čtvrt hodiny nebo dvacet minut. Hlavním cílem tréninku je vybudování svalové hmoty, posílení srdce a plic, a nastartování metabolismu. I když se může zdát, že HIITem se nezhubne, tak nastartujete ve svalech spalování, které trvá až několik hodin po tréninku.
cvičení ve dvojici

Co se při HIITu dělá?
Tento trénink může mít mnoho podob. Klasikou je kruhový trénink, kdy se po minutě střídají stanoviště. Pro ten jsou typické třeba dřepy, kliky, sklapovačky, angličáky nebo výskoky. Intervalové cvičení se dá ale provádět třeba i na schodech, kdy budete nahoru schody vybíhat a dolu je volným krokem scházet. Běžci také často zařazují intervalový trénink v podobě krátkých, intenzivních sprintů, následovaných návratem v pomalém klusu.
muž s pneumatikou

Pro koho se  HIIT hodí?
Je potřeba mít na paměti, že je to opravdu hodně intenzivní záležitost. Pokud se tedy chcete do HIITu pouštět, měli byste mít alespoň základní fyzickou kondici, a neměli byste mít žádná zdravotní omezení. Nemusíte být zrovna Usain Bolt nebo Veronika Vítková, ale měli byste být schopni zvládnout alespoň minutu cvičit bez toho, aby se vám chtělo omdlít. V opačném případě hrozí, že vás to nebude bavit, a ještě riskujete zranění.
 
Jak často HIIT zařazovat.
Vzhledem ke své povaze se trénink jako je tenhle hodí spíše pro občasné zpestření, rozhodně by neměl tvořit základ vašich aktivit. Ideální je tedy HIIT praktikovat jednou týdně, a doplnit jej například saunou nebo masážemi. Tím maximalizujete aktivitu svého metabolismu, ale zároveň předejdete únavě svalů a zranění.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup