Jak na to…

Už delší čas není ve větších městech pro mnohé lidí možnost získat dostupné bydlení. Nájmy bytů jsou velmi vysoké a získat byt do osobního vlastnictví není vůbec levná záležitost.
financování stavby

Nejlevnější bydlení bude možná varianta (v současnosti nebo v budoucnosti) v družstevních domech, kde je vlastníkem družstvo. I na toto bydlení si budete muset vzít pravděpodobně úvěr, ale ne hypoteční úvěr. Proč to tak je? Protože družstevní bydlení má nastavená jiná pravidla, než když budete chtít získat byt do svého vlastnictví. I když družstevní byt nemůžete získat hned do osobního vlastnictví, získáte smlouvou jen vlastnictvíčlenského podílu v bytovém družstvu. A tento podíl je spojens placením nájmu družstvu (anuita-dluh), do kterého v mnoha případech může spadat i určitá procentuální část, kterou ještě družstvo nesplatilo za hypotéku na družstevní dům. Za tento svůj podíl v družstvu zaplatíte většinou tržní cenu. Časem možná získáte i tento byt do osobního vlastnictví, možné je vše. Pokud se dá v tomto případě radit, než uzavřete smlouvu s družstvem, poraďte se zkušeným právníkem a nejlépe je to nechat na něm.
vlastní bydlení
Jenže nejenom na pořízení vašeho bydlení potřebujete finance. Vybavení bytu nebo domu něco stojí. Pokud si na své bydlení vybavujete teprve hypoteční úvěr, měli byste i s tím počítat. Většinou je pak ten úvěr o mnoho vyšší, ale pokud na tak vysokou hypotéku dosáhnete, tak dobře. Protože v opačném případě si budete svoje bydlení zařizovat postupně, mezitím si možná vystačíte se starším nábytkem nebo budete hledat a vybavovat další účelový spotřebitelský úvěr. Pokud možno s co nejmenší úrokovou sazbou. Nebo si vzít peníze ze stavebního spoření.
Ale toto je vše individuální. Každý to řeší podle svých představ a finančních možností. Někdo chce mít své bydlení s kompletním zařízením hned, jiní zas jsou ochotni nějaký čas šetřit a mezitím se uskromnit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup