Jak zařídit dětský pokoj?

Děti rozhodně nejsou nijak extra náročné. Nepotřebují toho tolik, možná bychom dokázali i s jistotou říci, že toho potřebují možná mnohem méně než dospělí. Ti totiž žijí už úplně jiným životem než děti a jsou zvyklí na to, že mohou mít vše, co chtějí, protože si sami vydělávají peníze a mohou je sami také utratit za to, co chtějí. Každý se takovým dospělým jednou stane, ale do té doby je dítětem, které nemůže vydělávat, a tedy ani utrácet peníze, takže život dítěte a to, co by chtělo musí projít vše jen přes rodiče, protože ti mají peníze, které mohou na dětech utratit.

dětský pokoj

Děti si však rozhodovat o penězích nemohou, pokud nejsou z bohaté rodiny, kde je jedno, za co se peníze utratí. Takže mnohdy jsou děti naučeny na velmi málo, pokud se pak ještě navíc bavíme o rodině, která nemá moc finančních možností, jako třeba bohaté rodiny. V tomto případě je dítě extra naučeno na velmi málo, a tak to i zůstává, dokud se z něj nestane dospělý a tím pádem i člověk, který si za své peníze může koupit cokoliv.

hračky

S tím souvisí i vše, co dítě potřebuje. Tyto věci mu musí koupit rodiče, takže i pokoj musí být zařízen dospělou osobou, nebo nad tímto zařizováním musí alespoň dospělá osoba přihlížet a řídit ho. Proto se někdy dospělí netrefí do toho, co by dítě ve svém pokojíčku chtělo. Někdy se totiž rodiče ani dětí neptají a prostě jim koupí to, co sami chtějí, což je trochu špatně. Neříkáme, že se má člověk dítěte ptát úplně na všechno, ale je alespoň dobré se zeptat na maličkosti, jako jsou například barvy, které chce v pokojíčku mít. To je opravdu něco, co by si mělo vybrat dítě. Pokud se vám ani přesto nedaří zařídit dítěti pokoj tak, aby se mu to líbilo, sáhněte po návrhu dětského pokoje a zaplaťte si za to, aby vám ho někdo navrhnul. Budete tak mít jistotu, že se pokojíček bude vašemu dítěti líbit, protože vám návrh vytvoří člověk, který s tím má zkušenosti, to nám věřte.

Je lepší bydlení v bytě či rodinném domě

Mít střechu nad hlavou je základním požadavkem prakticky každého člověka. To platí i v naší republice, kde v zimě klesají teploty i poměrně hluboko pod nulu. A není třeba říkat, že zůstávat venku v takovém počasí rozhodně není ideální.

 

V současnosti u nás máme dva zdaleka nejběžnější typy – byt a klasický rodinný dům. A podobně jako jiné věci, i zde existují módní trendy. Ten dnešní nám říká, že bydlet v rodinném domě je mnohem lepší. To je koneckonců i důvod, proč se jich nyní tolik staví. Otázkou však je, zda je tomu skutečně tak.

 

klasický malý byt

 

Ve skutečnosti mají obě dvě možnosti svá pro i proti, a je na nás, abychom zvážili, která z nich pro nás bude lepší.

 

V první řadě jsou to náklady. Není pochyb o tom, že ty jsou v bytě mnohem nižší, a to i když započítáme odvody do fondu oprav. Nehledě na fakt, že zde máme podstatně menší výdaje za topení, především díky menšímu prostoru.

 

Oproti tomu v rodinném domě máme mnohem více místa, což ocení zejména větší rodiny. Každý člen tak může mít svůj koutek, kam si může zalézt v případě, že chce chvilku klidu. Také možnost ihned vyběhnout na zahradu a strávit tak více času venku by neměla být podceňována, zejména u dětí.

 

plánek rodinného domu

 

Na druhou stranu je však také pravdou, že na rodinném domě je stále co opravovat. To může působit potíže zejména starším lidem. Proto představa, že stará babička bude mít domeček, kde bude na zahrádce pěstovat zeleninku, je poněkud scestná. Pokud se nezapojí příbuzní a nebudou průběžně opravovat, co je potřeba, brzy jí domeček spadne na hlavu.

 

Než se tedy rozhodneme, je dobré realisticky zvážit naše možnosti, a to nejen finanční. Také si musíme říci, zda jsme schopni provádět neustálé průběžné opravy, které rodinný dům vyžaduje. Jistě, v bytě se najdou také, avšak je jich podstatně méně. Jen tak budeme nakonec spokojeni a budeme se ve svém domově cítit dobře.

Voňavý domov

Každé obydlí má svoji specifickou vůni, která vám utkví v paměti, ale co když byste si přáli cítit více vaše oblíbené vůně a nestačí vám, aby váš byt byl cítit pouze čistotou? Podívejte se ně několik tipů, které vám pomovou provonět každou místnost.

Vždy je příjemné mít voňavý byt.

Svíčky

V dnešní době je tolik druhů, velikostí a barev. Některé vydrží v kuse hořet i několik dní. U svíček je ale důležité velmi dbát na bezpečnost a nenechat je hořet bez dozoru, a hlavně je mít umístěné na bezpečném místě, kde nehrozí vznik požáru.

 

Voskové a olejové lampy

Existují na různé vosky a oleje. Fungují na principu rozehřívání, kdy se vůně postupně uvolňuje, je ale třeba vypínat, nelze mít zapnuté po celý den, hrozilo by zničení a zároveň by mohlo dojít k požáru, opět buďte velmi opatrní. Ideální je zapínat při večerních posezeních.

Pokud nechcete manipulovat s ohněm, je vosk do lampy ideálním řešením

Spreje, rozprašovače

Vedle obyčejných ručních sprejů, na které musíte myslet a vždy s nimi přestříkat byt, existují spousty automatických rozprašovačů a difuzérů, které stačí zapojit do zásuvky, případně fungují na baterie. Jako náplně do nich je nespočet druhů vůní od čokolády až po čerstvě vyprané prádlo. Dají se dokonce nastavit jak často a v jaké intenzitě budou vypouštět vůni do ovzduší. V tomto směru jsou velmi nenáročné na užívání a údržbu.

A nyní pár rad na závěr:

Větrejte, vůně zintenzivní jen tehdy, když bude v místnosti přísun čerstvého vzduchu.

Střídejte vůně, pokud budete využívat pouze jednu a tu samou dokola, může vám stát, že si na vůni zvyknete a již ji neucítíte. Potom může někomu novému připadat, že máte zbytečně převoněno.

Uklízejte, protože vůně ulpí nejlépe na čistém povrchu, a především v čistém prostředí.

Nepoužívejte vůni jako boj proti zápachu. Pokud váš byt podivně zapáchá, rozhodně nepoužívejte na jeho zamaskování vůně, protože to může situaci ještě více zhoršit. Spíše vyřešte, proč vás byt tak zapáchá. Zda nezůstalo někde staré jídlo, nebo se nevyskytla plíseň v místech, kam se běžně nedíváte, zkontrolujte koberce a jiné čalouněné povrchy, zda nepotřebují údržbu.

Jak na to…

Už delší čas není ve větších městech pro mnohé lidí možnost získat dostupné bydlení. Nájmy bytů jsou velmi vysoké a získat byt do osobního vlastnictví není vůbec levná záležitost.
financování stavby

Nejlevnější bydlení bude možná varianta (v současnosti nebo v budoucnosti) v družstevních domech, kde je vlastníkem družstvo. I na toto bydlení si budete muset vzít pravděpodobně úvěr, ale ne hypoteční úvěr. Proč to tak je? Protože družstevní bydlení má nastavená jiná pravidla, než když budete chtít získat byt do svého vlastnictví. I když družstevní byt nemůžete získat hned do osobního vlastnictví, získáte smlouvou jen vlastnictvíčlenského podílu v bytovém družstvu. A tento podíl je spojens placením nájmu družstvu (anuita-dluh), do kterého v mnoha případech může spadat i určitá procentuální část, kterou ještě družstvo nesplatilo za hypotéku na družstevní dům. Za tento svůj podíl v družstvu zaplatíte většinou tržní cenu. Časem možná získáte i tento byt do osobního vlastnictví, možné je vše. Pokud se dá v tomto případě radit, než uzavřete smlouvu s družstvem, poraďte se zkušeným právníkem a nejlépe je to nechat na něm.
vlastní bydlení
Jenže nejenom na pořízení vašeho bydlení potřebujete finance. Vybavení bytu nebo domu něco stojí. Pokud si na své bydlení vybavujete teprve hypoteční úvěr, měli byste i s tím počítat. Většinou je pak ten úvěr o mnoho vyšší, ale pokud na tak vysokou hypotéku dosáhnete, tak dobře. Protože v opačném případě si budete svoje bydlení zařizovat postupně, mezitím si možná vystačíte se starším nábytkem nebo budete hledat a vybavovat další účelový spotřebitelský úvěr. Pokud možno s co nejmenší úrokovou sazbou. Nebo si vzít peníze ze stavebního spoření.
Ale toto je vše individuální. Každý to řeší podle svých představ a finančních možností. Někdo chce mít své bydlení s kompletním zařízením hned, jiní zas jsou ochotni nějaký čas šetřit a mezitím se uskromnit.