Kupuji si s.r.o.

„Buď si ji založíš sám, nebo si ji třeba kup? Ale bez společnosti s ručením omezeným se do podnikání nepouštěj.“ Stále mi v uších zní kamarádovo naléhání, když jsme u piva moudře besedovali o mém začátku podnikání. Podnikání coby osoba samostatně výdělečně činná, tak to mi rozmluvil hned po prvním loku, ještě než si setřel z pusy pivní pěnu. A pak začal argumentovat, vysvětlovat, poukazovat na možná úskalí.

Podnikání se společností

Když jsem vystřízlivěl, začal jsem si všechno, co mi řekl uvědomovat a také ověřovat. Opravdu jsem hned zavrhnul, že bych fungoval jako OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná. Rizika v téhle nejisté době jsou docela značná. Přece jen ručit vším, k čemu jsem se dosavadní prací dopracoval, se mi nechce. Ne, že bych nevěřil svému podnikatelskému záměru, ale stát se může všechno. Třeba se zase objeví nějaké restrikce, kdy se můj obor na čas uzavře pro veřejnost.

Takže si pořídím s.r.o. Společnost s ručením omezeným. I když je to názvem společnost, nic nebrání, abych si ji založil úplně sám. Ono se stejně říká, že nejlepší počet společníků je lichý a tři, že už jsou moc.

Zaplatím a podnikám

Takže jak na to. Zakládat si vše sám? Jen z toho co mi kamarád říkal, že bych musel zařídit a oběhat se mi motá hlava. Zápisy z Valné hromady, Společenské smlouvy, Stanovy společnosti. To aby se člověk nejdříve vyučil na právníka. Pak zajistit 6ivnostenské oprávnění, bankovní účet, složit 1 korunu základního jmění, odnést návrh na zápis společnosti do Obchodního rejstříku. A pak čekat, jestli se neobjeví nějaká procesní chyba, nebo jsem nenavrhnul název společnosti podobný názvu již fungující firmy. To je na mne trochu moc.

Takže volím nákup hotové firmy. Nechci nějaký second hand firmu, protože se bojím skrytých závazků, které by mi mohly připravit hodně starostí. Volím ready made z Ostravy Kancelár29. Vyberu si z nabídky firmu se zaručeně čistým kontem. Jen podepíšu a nechám ověřit pár dokumentů, zaplatím a můžu začít podnikat. Je to paráda, ne?