Jak odhalit unikající vodu z topení, z vodovodních rozvodů nebo z vířivky

Vytápění objektu radiátory neboli ústředním topením, není žádnou technickou novinkou, první radiátorový topný okruh byl uveden do provozu již v polovině 19. století a na shodném principu pracují i moderní topné systémy. Tím shodným principem je vytvoření uzavřené smyčky z topných těles a potrubí, která je propojena se zdrojem tepla, a kudy proudí topná kapalina, tedy v podstatě teplá až horká voda.

instalatérské nářadí

Topná soustava funguje spolehlivě do té doby, dokud je okruh uzavřený a kapalina nikudy neuniká, únik vody pak vyžaduje odstavení systému a odstranění závady. U radiátorového topení bývá nalezení vadného místa poměrně snadné, protože dává o sobě vědět nepřehlédnutelným způsobem, ovšem horší situace nastává u topných okruhů v podlaze.

Topení pod podlahou se může pochlubit několika zásadními přednostmi, zejména příjemným, sálavým teplem, které se velmi snadno a efektivně šíří do místnosti, a také absencí vnějších topných těles, které místnost spíše hyzdí, než aby jí krášlila. Nevýhodou tohoto řešení je však situace, kdy dojde k technické závadě, např. k úniku vody z potrubí. Do nedávné doby platilo, že se muselo přistoupit k vybourání celé podlahy, nebo alespoň úseku, kde se vytvářela mokrá mapa. Lokalizovat přesné místo úniku nebylo snadné, v podstatě se to dalo jen vizuálně a odhadem.

vířivá vana

Dnes však existují metody, které defekt odhalí s dokonalou přesností, a dokonce odhalí i několik defektů najednou, pokud se v potrubí vyskytují. Těmi metodami jsou například poslechová tyč Hykron anebo trasovací plyn s obsahem vodíku. Instalatérské firmy vám v podstatě na počkání zjistí, odkud voda odtéká, a to jak u podlahového topení, tak i třeba při opravě vířivky Servis vířivých van, a na základě toho se pak můžete rozhodnout, jak vzniklou situaci řešit. Pokud jde pouze o drobnou lokální závadu, instalatéři ji mohou opravit, aniž by bylo nutné vyklízet celou místnost a v případě podlahového vytápění zlikvidovat kompletní podlahovou krytinu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup