Od roku 2018 se mění podmínky pro daň z nabytí nemovitosti

Týká se to všech prodávaných pozemků, staveb, nebo jednotek na území České republiky. Zákon pamatuje v tomto případě i na vyplácení podílového spoluvlastnictví.
Daň z převodu nemovitostí platí NOVĚ nyní kupující (nabyvatel). V minulosti to bylo přesně opačně, daň platil prodávající. Tato změna je podrobena tvrdé kritice z řad občanů, spravedlivé by bylo údajně platit daň z poloviny prodávajícím a z poloviny kupujícím, ale ponechme tyto úvahy stranou. Zákonodárce jsme si zvolili ve volbách a musíme dodržovat právní řád, který tito lidé upravují.
euro a kalkulačka

Modelový příklad výpočtu:

Výše daně z nabytí nemovitosti činí 4% z kupní ceny, nebo 4% ze 75% směrné hodnoty nemovitosti, případně části nemovitosti (např. spoluvlastnického podílu). Záleží vždy na tom, která částka je vyšší. Je-li kupní cena vyšší než směrná hodnota, platí se daň z kupní ceny. Je-li naopak kupní cena nižší, platí se daň ze směrné hodnoty. Uveďme si zde malý jednoduchý příklad:
Zakoupili jsme za výhodnou cenu dům. Řekněme, že za 3 miliony korun. Přitom podobné domy v okolí mají reálnou hodnotu o něco vyšší, dejme tomu 4.300.000. Nákup proběhl bez znaleckého odhadu, takže není možné odečíst žádné náklady, které by se daly uznat. Základem pro výpočet daně nebude v tomto případě částka 3 miliony, ale reálná hodnota ceny nemovitosti, která se vypočítá na základě formuláře z finančního úřadu. Ve formuláři se výpočet provede tak, že se se do něj zahrnují metry obytné plochy, stáří zdiva, počet podlaží, typ místností atd. Dejme tomu, že by výpočet dosáhl oné reálné hodnoty 4.300.000, kterou jsme tu uvedli.
bankovky pod mincemi
Nyní se vypočítá 75% ze 4.300.000, což je tzv. směrná hodnota objektu. Vychází nám 3.225.000 a to je právě základ daně. Ne tedy kupní cena 3.000.000, za kterou jsme dům koupili. Daň z nabytí bude tedy 4% z 3.225.000, tj. 129.000 Kč.
Směrná hodnota nemovitosti je opatřením, aby se nestávalo, že lidé budou uvádět na finančním úřadě daňové přiznání v případě prodejů „jako pod cenou“, aby byla daň co nejnižší. Teoreticky může totiž někdo koupit dům v hodnotě 10 milionů „za babku“- za milion a platit daň státu desetkrát nižší.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Www