Proč panelák může, ale nemusí být kvalitní bydlení

Mělo to být řešením bytové krize. Výstavba z prefabrikovaných panelů, měla být snadná, moderní, inovativní, levnější a snazší. Mnoho z těchto bodů se podařilo naplnit, ale právě proto, že se tím řešila krize, stavělo se tedy pod tlakem a také panelová výstavba umožnila mnoha urbanistům zaexperimentovat si, často se nezadařilo.
starý balkon

Všechno je daleko

Zatímco v normální městské zástavbě jsou obvyklé ulice, domy na sebe navazují, na panelových sídlištích se domy stavěly většinou daleko od sebe, mělo to vytvořit provzdušněný dojem svobodného prostoru. Když za obřím, prázdným trávníkem tyčí mnohapatrový dům, tak nějak to nefunguje. Veřejný prostor v podobě trávníku je z většiny nevyužitý, a navíc je často všude daleko, do obchodu, k auto zaparkovanému na posledním volném místě stovky metrů daleko, i na MHD. Vzdálenosti navíc jako by ponoukaly k zahušťování sídlišť novými stavbami, kvůli čemuž je zaparkovat téměř nemožné.
kamenná cesta

Ulice moc neexistují

Centra měst jsou uspořádána do ulic, paneláky jsou různě porozkládané na volné ploše. Ulice jako by neexistovaly, anebo se kroutí jako hodí. Výrazně to zhoršuje orientaci, prostředí je nepřehledné, vznikají zákoutí, kde se člověk v noci bojí. Navíce je často třeba obcházet různé nesmyslné překážky, aby se člověk dostal, kam potřebuje. Kdyby existovala normální ulice, vzdálenost by byla poloviční.

Občanská vybavenost

Plánovači panelových sídlišť chtěli oddělit komerční sféru od bydlení, na většině míst neexistují obchody v přízemích domů, jak bylo dříve běžné. Občanská vybavenost, včetně obchodů, se dostavovala dodatečně, často se ale nesplnilo, co bylo v plánu a někde je život podobně nekomfortní jako v době výstavby.
panelové domy

Tenké stěny a hodně lidí

Že se hluk nese tenkými stěnami, to je zřejmé. Co si ne každý hned uvědomí je, že paneláky jsou v průměru vyšší než starší domy a „oblíbených“ sousedů tak můžete získat hned několik najednou. Na druhou stranu, ani se nemusíte navštěvovat, abyste si popovídali… Další nevýhodou jsou špatné tepelně-izolační vlastnosti, které se částečně daří zlepšovat zateplováním.
No, nebylo by vám lépe v malém domečku ?Soused už zase vrtá, dům se celý třese. A vedle se křičí, zase naší dali góóól!