Jak na finanční tíseň?

S nedostatkem peněz se může leckdy potýkat leckdo z nás. Prostě bychom potřebovali mít k dispozici určitý obnos, jenže nám tento může z mnoha nejrůznějších příčin chybět, a když už taková situace nastane, musíme uvažovat o tom, jak to přesto zvládnout. A když se nám nepodaří nějaké peníze ušetřit na něčem jiném, abychom jimi mohli zaplatit to, co je zaplatit třeba, nezbývá nám často jiná možnost, než si prostě někde zažádat o půjčku. Čímž sice chceme financovat své dnešní výdaje z příjmů, které jsme ještě nedostali, tedy na úkor budoucnosti, kdy se tyto finance budou muset zase vrátit, ale někdy to může být to jediné řešení, které nám ještě zbývá.

drobné peníze

Ovšem dostat půjčku není vždy zrovna nejjednodušší. Zejména tehdy, když toho člověk poskytovateli půjčky nemůže zrovna moc nabídnout. Jakmile se ukáže, že má zájemce o půjčku skromný příjem, záznamy v registrech dlužníků nebo jiné potíže, často se mu pomoc upře. Vždyť kdo by riskoval, že už své peníze od někoho, kdo na tom není dobře, nedostane zpátky?

A tak lidé ve finanční tísni nejednou hledají a hledají. A často nehledají to nejvýhodnější, to, co by jim nejlépe vyhovovalo, ale to, co jim prostě někdo aspoň reálně poskytne. A kdy potom uspějí? Přece ve chvíli, kdy se stane objektem jejich zájmu hypotéka bez doložení příjmu FAHD, nabídka daleko dostupnější než většina jiných půjček.

kolumbijské peso

Je samozřejmé, že ani tady nedostane nikdo peníze jenom tak, že i zde musí dát záruky, že to, co si půjčí, také splatí. Ale to se tu zvládá prostě dáním nějaké nemovitosti do zástavy. A to dává naději všem, kdo mají nemovitý majetek, ale jinak už třeba také skoro nic.

A tak se určitě často vyplácí zažádat rovnou o takovou nebankovní hypotéku. Je tu přece daleko větší šance na úspěch, než jakou by měl nějaký skutečný zoufalec někde jinde. Tam, kde mají vysoké nároky, z nichž nikomu nesleví.

Výhodná hypotéka

Hypotéka bez registru je velmi oblíbená mezi lidmi, kteří se rozhodují, zda si vzít hypotéku. Hypotéka bez registru bez registru opakovaně vyhrává všechny soutěže o nejoblíbenější finanční produkt, o který je největší zájem. Tento vysoká zájem o hypotéky bez registru se objevil již před pěti lety a jeho zájem neustále roste nahoru. Myslím, že na tom něco jistě bude, protože kdo by jinak něco chtěl, kdyby to nestálo za nic? Je jasné, že pokaždé ty kvalitní produkty jsou nejdříve a nejrychleji na odbyt, než ty obyčejné nebo dokonce podprůměrné.

Smlouvy čtěte pořádně.

Ale pokud už nic na trhu nezbylo, tak i podprůměrné je dobré. Víte, někomu stačí ke štěstí opravdu málo a je spokojený. Já mezi ně tedy ale rozhodně nepatřím, ale nemám nic proti tomu, když se tak někdo rozhodne. Já všechny respektuji, ale co se týče finančního trhu, tak je velmi škoda, že v tom lidé nejsou dostatečně vzdělaní. Tady hraje taky prim finanční gramotnost. Hypotéka bez registru je sice perfektní, ale taky je nutné znát alespoň nějaké základy co se týče financí, a tak podepisován smluv, Není nic horšího, když zákazník o hypotéku bez registru podepíše něco, o čem ani neví, co je ve smlouvě psáno.

Souhlasíte s podmínkami smlouvy?

Myslím, že je mnoho takových lidí, že podepíší něco, aniž by si celou smlouvu a dokument celý přečetli. A jak jste na tom vy? Čtete všechno pořádně a kvalitně, než tam dáte vlastní podpis? Myslím, že je mezi námi stále mnoho lidí, co to tak dělá. Naopak jsou ale lidé, kteří si smlouvu raději dvakrát přečtou, až mají jistotu, že všechno dobře pochopili a podepisují to, o čem se bavili a na čem se s bankéřem dohodli. A pokud i tak máte strach a obavy, stačí si vzít vlastního bankéře, který vám ochotně se vším pomůže a poradí. Hypotéka bez registru je zkrátka prima. Myslím, že uděláte velmi dobře, když si vezmete hypotéku bez registru. Věřte, že se vám pak bude bydlet jedna báseň a dům či byt si užijete naplno.

Zápůjčka a výpůjčka

Zápůjčka a výpůjčka, slovíčka, kterým málokdo kromě finančníků a právníků rozumí. Obě slova definuje zákon 89/2012 Sb., občanský zákoník. Výpůjčka § 2193 říká: „Smlouvou o výpůjčce půjčitel přenechává vypůjčiteli nezuživatelnou věc a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání.“ Laickým výkladem můžeme říci, že půjčíte kamarádovi auto, knihu nebo třeba obraz, a on vám po čase vrátí totéž auto, knihu nebo obraz. Výpůjčka je vždy bezúplatná, tzn. vy za vypůjčení věci nic od kamaráda nedostanete. Výpůjčku můžete uzavřít pouze ústně.

galerie obrazy

Naproti tomu je zápůjčka definovaná § 2190: „Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce.“ Předmětem zápůjčky mohou být jen věci, které se váží, počítají nebo měří. Většinou se jedná o peníze. Laickým výkladem můžeme říci, že půjčíte kamarádovi kilo obilí, on jej zasadí, vypěstuje a na podzim vám vrátí kilo obilí. Nebo kilo a půl, záleží na tom, jak se domluvíte, protože ani zápůjčka nemusí být stvrzena písemnou formou, ale vzniká v momentě předání zapůjčovaného předmětu (peněz). K dokladování zápůjčky stačí i dlužní úpis. LightFinance vám nabízí zápůjčku výpůjčku Lightfinance ve chvíli, kdy jste u bankovních ústavů ztratili bonitu (důvěryhodnost) a odmítají vám půjčit peníze. V dnešní době je snadné dostat se do finančních problémů, ať vlastní vinou, nebo následkem úrazů, přírodní katastrofy apod.

peníze

Nenechte situaci dojít až do stavu, že vám na dveře klepe exekutor, ale obraťte se na LightFinance, která vám nejen nabízí výpůjčku se zástavou nemovitostí, ale hlavně s vámi proberou konkrétní situaci a pomohou vám nabýt opětovné důvěry pro získání bankovního úvěru nebo hypotéky. Nepřejeme vám, abyste se dostali do finanční tísně, ale pokud se v ní ocitnete, řešte ji co nejdříve s LightFinance.

Jak vybrat tu pravou postel
postel

Spánek je základní lidskou potřebou a bez správného odpočinku nikdo nezvládne dobře fungovat. Abychom se dobře vyspali je zapotřebí vhodné matrace. Ale co postel? Pokud není vyloženě rozbitá, tak by neměla mít tak velký vliv na kvalitu spánku jako matrace, avšak i ona je velice důležitá. Je nutné večer uléhat do postele s příjemným pocitem, o který nás může připravit i pouhý pohled na nevkusný kus nábytku – obzvlášť ten, na kterém spíme.

Každý máme jiný vkus a potřeby

Při výběru postele je potřeba se zamyslet, kdo bude danou postel využívat. Pokud to bude postel pro malé dítě, můžete koupit menší a nižší postel do které by se dítěti snadněji lezlo. Naopak pokud by se mělo jednat o postel pro seniora, bylo by bezpochyby lepší koupit vyšší, aby při vstávání nemuseli tolik namáhat klouby. A pokud by se mělo jednat o postel pro partnery, pak bude vhodnější koupit lůžko pro manželský pár nežli k sobě přirážet dvě oddělené postele.

S typem souvisí rozměry

Určení typu a následně i rozměrů je základní. Dobře si změřte prostor, do kterého chcete postel umístit, abyste se ujistili, že se vám tam opravdu vejde.
Základními typy postelí jsou: manželská postel se šířkou 180 cm a 160 cm, dále jeden a půl lůžka se šířkou 140 cm a 120 cm, nebo jednolůžka o šířce 90 cm. Obvyklá délka postelí se pohybuje kolem 200 cm.

Pokud ale potřebuje jiné rozměry tak se nemusíte ničeho obávat. Nemusíte je sice najít přímo ve standardní nabídce, ale pokud kontaktujete výrobce, pak vám mohou bez problémů vyrobit postel i s jinými rozměry podle vašich přání a potřeb.

Materiálů a tvarů je mnoho

Postele se v dnešní době dají vyrobit úplně ze všeho. Můžete se rozhodnout pro klasické dřevěné lůžko z masivního dřeva, či naopak pro netypickou kovovou postel. Můžete se i rozhodovat mezi postelí s čalouněním, které můžete různě barevně ladit s jejím okolí.

Také je vícero možností, co se tvarů týče. Pokud vás zaujal jiný tvar pelesti či úplně celé postele a dáváte přednost spíše oblým tvarům nežli běžným hranatým, tak ani v tomto ohledu nebudete mít problémy s malým výběrem.
V dnešní době se také vyrábějí postele, které v sobě mají zabudované i světlo či připojení k elektřině či internetu.

Šetřit se nevyplácí

Dobrá postel je dlouholetá investice, která se vám jednou vrátí. Je dobré si hned koupit kvalitní postel, se kterou budete od začátku spokojeni. Pokud si nejste jisti, jak byste vyšli s penězi, pak může být rychlým řešením krátkodobá půjčka.

Nebankovní úvěry: Jaké jsou jejich výhody?

Nebankovní půjčky jsou tak trochu kontroverzní téma. Na jednu stranu se jedná o mnohdy zrádné úvěrové produkty, na straně druhé jsou ale možná jedinou záchranou stanicí pro jedince, kterým odmítli v bance půjčit. Tak jak si na ně vytvořit adekvátní názor, když názory řady lidí jsou tak rozporuplné? Pojďme si dnes představit několik jejich výhod, které jistě stojí za připomenutí.

  • Rychlost vyřízení

Pokud potřebujeme nutně peníze navíc, většina z nás zavítá do banky. Bez osobní schůzku o úvěr zažádat nelze. Navíc je zapotřebí absolvovat osobní pohovor, vyjednat podmínky a ustát nekonečné papírování a nutnou dávku byrokracie. Odměnou nám je mnohdy několikatýdenní čekání. Přičemž ani ten nejvzornější a dlouholetý klient banky nemá jistotu, že nakonec neodejde domů s nepořízenou.

počítání peněz

Nebankovní sektor v případě žádostí o úvěry funguje přeci jenom odlišně. Většina společností v nebankovním sektoru totiž pracuje s automatickým schvalovacím systémem. Úvěr je možné vyřídit snadno i online. Do formuláře stačí vyplnit osobní údaje, navolit podmínky úvěru a pak už jen čekat na verdikt ze strany společnosti. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, celý proces je povětšinou otázkou jen několika málo minut. Pokud dojde ke kladnému vyřízení, peníze mohou být již do druhého dne na vašem účtu. Z toho pramení, že nebankovní úvěry jsou výhodné primárně v situacích, kdy potřebuje mít klient k dispozici potřebný obnos peněz co možná nejdříve k dispozici. Nebankovní půjčky tak mohou snadno vyřešit nečekané výdaje či překlenout dobu do další výplaty.

dlužná částka

Nebankovní společnosti však nenabízí pouze rychlé spotřebitelské úvěry. U řady z nich můžete naleznout i nebankovní hypotéky, díky kterým si mohou splnit sen o vlastním bydlení i tací, kterým v bance hypoteční úvěr zamítli.

  • Benevolentnější podmínky

Banky jsou v mnohých ohledech ke svým klientům přeci jenom velmi přísní. U nebankovních společností je ale situace tak trochu jiná.

Úroky v roce 2020

V uplynulém roce se pohybovaly úroky za sjednání hypotéky kolem 2 %, což je oproti rokům minulým poměrně výhodné. Zjistil to výzkum Fincentrum Hypoindex.
Dosud byly rekordní roky 2016 a 2017. Češi si celkově vzali o 40 % více hypoték podle společnosti Fincentrum.
Podle statistik narostly oproti loňskému roku o 35 % i úvěry na stavební spoření okolo 65 miliard korun

Průměrná hypotéka

Z údajů finančních společností vyplývá, že si lidí sjednali půjčky o průměrné hodnotě 3 000 000 korun. Lidé si tak sjednávali vyšší úvěry než v roce předchozím, kdy se jednalo o cca 2,6 milionu korun. Odvíjí se to i od skutečnosti ceny nemovitostí i inflace, které průběžně rostou.
Před 20 lety si člověk pořídil za 1 milion korun byt 2+kk. Dnes za 1 milion korun nepořídí v Praze ani garsonku.

dragsters

Velká poptávka a neustálé zdražování nemovitostí

Zkušenosti z praxe specialistů na hypotéky je, že i přes koronavirovou ekonomickou krizi zůstává nárůst průměrné výše hypoték. Bytů se staví také méně ale poptávka zůstává.
Trh s hypotékami zareagoval během epidemie koronaviru tak, že od března, kdy činily 2,5 % začaly klesat úrokové sazby za úvěry na bydlení až na aktuální úroky hypoték 1,96 % za úvěr.
Různí bankovní ekonomové očekávají, že během roku 2021 začnou sazby za hypotéky a nebankovní půjčky zase postupně růst. Možné je, že dojde i k růstu sazeb od ČNB.

Historicky nejnižší hypotéky asi nebudou překonané

Dosud nejnižší hodnota úvěrové sazby hypoték byla na konci roku 2016, a to 1,77 %
Vzhledem k situaci se dá ale předpokládat, že banky budou měnit podmínky získání hypotéky a zpřísní.
Pro skupinu lidí, kteří nedosáhnou na hypotéku je větší šance získat finance navíc pomocí půjčky bez registru nebo na firmu půjčky pro živnostníky. Při specifických situacích, kdy je na nemovitost exekuce, se využívá zpětný odkup nemovitosti.

Zvolte zlato

Kapitalismus sám o sobě představuje režim, jenž neoplývá zrovna mnoha zárukami a jistotami. A když se k tomu přidají ještě jiné problémy, jako je dejme tomu současná koronavirová pandemie, dosahuje nejistota v mnoha ohledech vrcholu. Sotva se tu tento virus objevil, začaly se vynořovat první obtíže, a dnes už tyto dosáhly přímo obřích rozměrů. V ekonomice to vázne, spousta firem stojí nebo dokonce zanikla, mnozí lidé přišli o zdroj obživy nebo mají alespoň obavy z toho, co bude, a snad nikdo dnes nevidí ono pomyslné světlo na konci tunelu, tedy naději na to, že se to v dohledné době změní k lepšímu.

zlaté cihličky

A jak už tomu, tak bývá, spolu s takovou destabilizací klesá i hodnota měny. Peníze jsou zkrátka do značné míry závislé na důvěře k trhu, na kterém jsou používány, a když se tento hroutí, jde i hodnota měny dolů. A doplácejí na to všichni, kdo nějaké peníze mají.
Chudáci střadatelé! Tito třeba i po dlouhá léta šetřili, klidně i korunku ke korunce, odkládali si nějaké peníze na později, a co z toho dnes mají? Dnes mohou leda tak přihlížet, jak jejich úspory pozbývají svou původní hodnotu, jak jsou stále bezcennější a bezcennější.
Bylo by dobré, kdyby se dalo podobnému znehodnocování úspor nějak zabránit, že? Jenže jak?
Jedno jediné bezpečné řešení tu naštěstí existuje.

zlato na sametovém podkladu

Mezi mimořádně výhodné patří právě ve složitých dobách obchodní transakce s investičním zlatem. Výkup zlata dnes běží na plné obrátky, protože má toto v sobě ukrytu hodnotu, jež se nikdy neztrácí, na rozdíl od hodnoty peněz. A ten, kdo dnes zlato vlastní, má jistotu, že ať se stane v ekonomice cokoliv, on na tom neprodělá. Protože čím jsou peníze oslabenější, tím více jich za své zlato dostane ve chvíli, kdy se ho rozhodne prodat. A naopak ti, kdo mají nadbytek peněz, si ho kupují ve snaze zabránit znehodnocení svého jmění.
A i vy byste možná měli na zlato vsadit. Větší jistotu, že nepřijdete na mizinu, vám totiž nikdo a nic nenabídne.

Dům plný lidí a zvířat

Záleží na tom, na co jste zvyklí. Jestliže vlastníte dům či byt, ve kterém je dostatek prostorů, mnoho pokojů a dostatek místa, tak si můžete pořídit zvířátek tolik, kolik zvládnete finančně „utáhnout“ a budete mít čas se o ně starat. Musíte však počítat s tím, že pokud doma budete mít malé děti a zvířata, tak to není nejlepší kombinace. Pro děti je velice důležité nepřijít do kontaktu s nemocným zvířetem, a to se může stát velice snadno. Proto je lepší je pořizovat až děti budou větší. Mezitím si můžete vystačit třeba s pejskem nebo kočičkou.
hlava kočky
Opět však musíte seznámit dítě se psem i kočkou, aby nezaútočilo na zvíře a v pozdějším věku, aby Vaše ratolest věděla, co nesmí a co smí. Jestliže nechcete mít z domácnosti „kůlničku na dříví“, kde se nebudete stíhat postarat o mazlíčky, kteří budou mít špinavou srst či podestýlku, ve které žije, tak byste se měli zamyslet, jestli jste to s tím počtem „nepřepískli“. Dalším možným řešením by bylo darovat nějakého toho menšího člena rodiny k příbuzným nebo známým, kteří by si chtěli do domácnosti pořídit domácího mazlíčka. Problém může také nastat ve chvíli, kdy se zjistí, že je nějaký člen domácnosti a teď myslíme na lidi, že má alergii na srst. Existují totiž různé druhy alergií. Člověk může být alergický na srst kočičí nebo jen na srst od psa.
roztomilý ježek
V dnešní době samozřejmě existuje mnoho alergologů a léků, které můžete užívat, pokud se u Vás nějaká alergie projeví. Je ale možné, že některé léky na Vás nebudou mít účinek a v přítomnosti té alergie, kterou nebudete snášet se můžete dusit, mít vyrážku či Vám může téct z očí a nosu, a to není příjemné pro nikoho. Toto je tedy další příklad toho, kdy se z radosti může stát problém, který je nutno řešit opět s doktorem nebo odebráním mazlíčka k někomu, kdo se o něj dobře postará. Lidé a zvířata samozřejmě jdou dohromady, ale musí se dodržovat určité zásady a podmínky. Jinak byste se pro společnost mohli stát časem také zvířátkem. A to nikdo nechce.

Je pro vás ideální dům, nebo byt?

Jak byt, tak dům mají dozajista co nabídnout a dokáží efektivně oslavit své potenciální zájemce a obyvatele. Samozřejmě značným faktorem, který napomůže při procesu rozhodování jsou finanční možnosti. Výstavba či jen vybavení rodinného domu je vždy nákladnější nežli život v bytě, i v tom případě, že se jedná o prostorné bydlení.
apartmán s terasou 
Rodinný dům s sebou přináší hned několik výhod. Jak již vypovídá z jeho označení, jde o nejlepší volbu, chystáte-li se založit v budoucnu rodinu. Získáte dostatek prostoru a místností pro komfortní péči a výchovu vašich ratolestí. Nebudete tedy muset řešit, jak vměstnat dvě postele do malého dětského pokoje v panelovém domě. Stejně tak získáte s největší pravděpodobností i prostornou zahradu, na níž si budou moci vaši potomci zadovádět na čerstvém vzduchu a pod dohledem. Zahradu oceníte dozajista i v případě, že se chystáte pořídit psa či jiného domácího mazlíčka.
 
Dalším plusem je skutečnost, že máte možnost zařídit si celé bydlení přesně dle vašich představ a nemusíte na nic brát ohledy. Tak tomu bohužel není žijete-li v podnájmu, člověk si poté dvakrát rozmyslí, jestli chce investovat do nové kuchyně či vestavěných skříní. Nevýhodou pak je dozajista vyšší pořizovací cena a nutnost péče a úklidu větších prostor.
 dům po dešti
Chcete-li mít vše po ruce
 
Byt se pak hodí pro jedince či páry, které neplánují, že se budou rozrůstat o další členy a menší prostor a rozvržení bytu je tak pro ně zcela dostačující. Důležitý může být také faktor blízkosti centra města, který jde většinou ruku v ruce s bytovými jednotkami. Na rozdíl od rodinného domu tak můžete mít všude blízko, dopravní dostupnost dozajista významně ušetří čas.
 
Nevýhodou je menší soukromí, s nímž je zapotřebí se smířit, také přítomnost sousedů, které si člověk ne vždy může vybrat. Navíc je zapotřebí mít na mysli, že se nebudou nacházet za plotem, ale pouze za zdí. Rovněž se můžete rozloučit s chovem větších (případně jakýchkoliv) mazlíčků a s nemožností posedět na vlastní zahrádce.

V 1+1 s miminkem

Život s malým dítětem v bytě 1+1 je příjemný, poskytuje spoustu výhod. Nemusíte uklízet velké prostory, jakmile dítě zapláče, jste hned u něj, vše máte na dosah. Přesto někdy cítíte, že vám jaksi schází prostor. I s tím se dá něco dělat.

Neskladovat zbytečnosti

Pozitivem malých bytů je to, že se naučíte zbavovat se věcí místo jejich zbytečného hromadění. Protřiďte oblečení, knihy a další poklady. Věci v dobrém stavu darujte (textilní kontejnery, dětské domovy, družiny, atd.), ty špatné vyhoďte. Při nákupu čehokoliv do domácnosti zapřemýšlejte, jestli to opravdu potřebujete.
dětské oblečky

Sklep a kočárkárna

Dvě pro vás velmi důležité místnosti. Pokud je máte, maximálně je využijte. Ve sklepě skladujte letní/zimní oblečení a boty, věci, které miminko ještě nebo už nepotřebuje, věci, které vytáhnete jednou za půl roku.

Kočárkárna je také velmi užitečná. Informujte se u domovníka, jestli taková místnost ve vašem paneláku je, popř. jak je zabezpečená. Pokud budete muset kočár skladovat v bytě, moudře jej vyberte, vyměřte, jestli je pro vámi zvolený typ na chodbě dost místa.

Skříně, skříně, skříně

Úložné prostory jsou pro vás velmi důležité. Pokud máte vestavěné skříně na chodbě, můžete si gratulovat. Pokud nemáte, zauvažujte o nich. Pořiďte si také velkou skříň do pokoje, nejlépe se zrcadlem. Vy už budete vědět, jak ji zaplnit.

Zóny

Svůj obývák/ložnici/dětský pokojík si rozdělte právě na takového zóny. V jednom rohu si udělejte sezení, v dalším pracovní prostor. Přemýšlejte, pohýbejte s nábytkem, na něco přijdete. Nebojte se umisťovat věci do prostoru. Paradoxně tím vytvoříte větší dojem vzdušnosti, než když všechen nábytek přirazíte delší stranou ke zdi.
rodina při odpočinku

Spaní

Nemáte-li místo na sedačku i postel, pořiďte si rozkládací pohovku a spěte na ní. Pro miminko pořiďte postýlku. Někteří rodiče sice kupují pouze pojízdný košík, ale jde skutečně o krátkodobé řešení. Dítě poroste jako z vody a stejně bude brzy postýlku potřebovat.

Minimalizujte

Možná jste byli zvyklí na větší konferenční stolek. Jestli vám chybí místo, vyměňte ho za menší. Stejně tak větší nepotřebné věci (lampy, dekorace, křesla). Myslete na to, že miminko bude potřebovat ležet na podlaze, postupem času se po ní bude plazit. Děti jsou nenáročné, vystačí i s malým prostorem, ale alespoň ten jim musí být poskytnut.

Nepřehánějte

Miminko skutečně potřebuje pouze postýlku, prostor na přebalování (nemusí to být přímo přebalovací pult, ale třeba jen podložka položená na gauči), vaničku nebo koupací kyblík (zavěsíte v koupelně), prostor na zemi na hraní, část vaší skříně nebo komody na oblečení a hračky a místo pro kočár a autosedačku. Když mu uděláte místo na tohle a zároveň uspořádáte rozumně svůj nábytek, bude se vám žít krásně.